کیف پول الکترونیکی ( امن ترین و بهترین ها )

کیف پول الکترونیکی

بهترین کیف پول الکترونیکی شامل ؛ 14 کیف پول بیت کوین برای ذخیره امن بیت کوین ها

امن‌ترین مکان برای ذخیره ارز دیجیتالی انواع کیف پول آنلاین است.در ادامه به بررسی بهترین کیف پول آنلاین و سخت افزاری و کاغذی می‌پردازیم.

کیف پول بیت کوین
کیف پول بیت کوین

بیت کوین‌ها را هم مثل سایر پول‌ها باید در جایی امن ذخیره کرد و کیف پول بیت کوین برای همین هدف ساخته شده است. با توجه به اینکه بیت کوین ها چه هستند و چگونه کار می‌کنند، نمی‌توان آن‌ها را در بانک یا موسسات اعتباری ذخیره کرد و تنها راه نگهداری از بیت کوین‌ها، گذاشتن آن‌ها در کیف پول بیت کوین است و مسئولیت انتخاب نوع کیف پول و عواقب آن، تنها به عهده دارنده Bitcoin است.

کیف پول الکترونیکی بیت کوین
کیف پول الکترونیکی بیت کوین

انواع کیف پول الکترونیکی

چند نوع کیف پول بیت کوین مختلف وجود دارد که تفاوت اصلی آن‌ها در مکانیزم امنیتی در نگهداری از کلیدهای مخفی بیت کوین است. به زبان ساده انواع کیف پول بیت کوین به پنج دسته تقسیم می‌شوند:

کیف پول‌های دسکتاپ ، کیف پول موبایل ، کیف پول آنلاین ، کیف پول سخت افزاری و کیف پول کاغذی . گاهی دو یا چند نوع را هم با هم ترکیب کرده و کیف پول جدیدی ارائه می‌شود. در ادامه با انواع کیف پول بیت کوین و ویژگی‌های آن‌ها آشنا می‌شوید.

برای انتخاب کیف پول بیت کوین امن و مورد اعتماد، ۱۴ گزینه در اختیار شما قرار دارد که با توجه به نیازهایتان می‌توانید بهترین گزینه را از بین آن‌ها انتخاب کنید.

کیف پول دسکتاپ بیت کوین

ویژگی‌های مهم این نوع کیف پول عبارتند از:

کیف پول دسکتاپ، یکی از بالاترین سطوح امنیتی در ذخیره بیت کوین را دارا است.
این کیف پول یک نرم‌افزار است که باید آن‌ را دانلود کنید و نقل و انتقالات بیت کوین را از طریق آن انجام دهید. که شاید برای بعضی افراد، کاربردی نباشد.
عملکرد این نوع کیف پول، احتمالا برای مبتدیان کمی گیج‌کننده است.

 

کیف‌پول‌ دسکتاپ
کیف‌پول‌ دسکتاپ

 

 

انواع کیف‌پول‌های دسکتاپ

نرم‌افزار Bitcoin Core

این نرم‌افزار اولین و در واقع کیف پول اصلی بیت کوین است. استفاده از این نرم‌افزار کنترل هر دو کلید مخفی و عمومی را در اختیار شما می‌گذارد که محل ذخیره‌سازی در آن امن خواهد بود. با این حال Bitcoin Core به فضای ذخیره‌سازی زیادی احتیاج دارد؛ چون تمام نقل و انتقالات بیت کوینی از روز اول را در خود نگهداری می‌کند. طبق نسخه ۲۰۱۶ این نرم‌فزار، از ابتدای نصب ۶۵ گیگابایت فضای خالی احتیاج دارد و هر روز با توجه به ثبت رکوردهای جدید نقل و انتقالات، حجم بیشتری از کامپیوتر شما را اشغال می‌کند.

نرم‌افزار Multibit

با کمی بیشتر از ۳۰ مگابایت فضای خالی مورد نیاز، این نرم‌افزار یک کیف پول دسکتاپ کم‌حجم به حساب می‌آید. خیلی از کاربران، این نرم‌افزار را همراه با Keepkey که در ادامه معرفی می‌شود به صورت همزمان استفاده می‌کنند. Keepkey یک دستگاه USB است که قبل از هر جابجایی بیت کوینی، به تایید دستی شما نیاز دارد.

نرم‌افزار Armory

شعار سازندگان این برنامه در توضیح امکانات منحصر بفردشان این چنین است: «Armory تنها کیف پول متن باز با ذخیره‌سازی انجمادی و پشتیبانی از چندامضایی است». این نرم‌افزار یکی از معروف‌ترین گزینه‌ها بین کیف پول‌های دسکتاپ به حساب می‌آید. کلیدهای مخفی در یک کامپیوتر آفلاین خاص ذخیره می‌شوند. یعنی فقط کسی می‌تواند بیت کوین‌ها را بدزدد که به محل فیزیکی آن کامپیوتر که محلی مخفی است، دسترسی داشته باشد.

کیف پول موبایلی بیت کوین

مزیت‌ کیف پول‌های موبایلی بیت کوین فقط به در دسترس بودن و کاربردی بودنشان محدود نمی‌شود.
خیلی از اپلیکیشن‌ها، لایه‌های امنیتی اضافی دارند که خطر سرقت بیت کوین را کاهش دهد.
بهتر است مقدار کمی از بیت‌ کوین‌های خود را در کیف پول‌های موبایلی نگهداری کنید و باقی را در یک گزینه امن‌تر قرار دهید.
توجه: تمام پیشنهادات زیر در هر دو سیستم عامل اندروید و iOS در دسترس هستند.

کیف پول الکترونیکی Mycelium
کیف پول الکترونیکی Mycelium

اپلیکیشن Mycelium

این اپلیکیشن، یکی از امن‌ترین و پرطرفدارترین گزینه‌ها برای ذخیره امن بیت‌کوین روی موبایل است. سازندگان آن ادعا می‌کنند امنیتی مشابه بانک‌ها را برای کاربران‌ خود فراهم کرده‌اند. همچنین می‌گویند این اپلیکیشن، کیف پول‌های ساخت کلید سلسه مراتبی (Hierarchical Deterministic)، حذف کلید مخفی و حساب‌هایی که تنها قابلیت مشاهده دارند را در اختیار دارد.

اپلیکیشن Wirex

این ارائه کننده مدرن کیف پول بیت کوین امکانات هر دو کیف پول آنلاین و موبایلی را یکجا در اختیار شما قرار می‌دهد. چیزی که Wirex را از دیگر کیف پول‌ها متمایز می‌کند، استفاده آسان و در عین حال امنیت بالای آن است. کاربران این اپلیکیشن، امکان کیف‌های چند امضایی (multi-signature) را در اختیار دارند و می‌توانند اعتبارسنجی دو مرحله‌ای را هم برای اپلیکیشن موبایل و هم آدرس ایمیل متصل به Wirex فعال کنند که باعث می‌شود دسترسی افراد دیگر به حساب کاربر بسیار سخت شود.

کیف پول wirex
کیف پول wirex

اپلیکیشن Xapo

این برنامه به خاطر امنیت بالایش مشهور شده است. Xapo ذخیره‌سازی انجمادی و تکنولوژی چند امضایی را ترکیب کرده است تا بیت کوین‌های کاربران را امن نگه دارد. سرورهای آن در پشت دیوارهای بسیار محافظت شده، یک درب فولادی و قفس ضد امواج رادیویی فارادی در کوه‌های آلپ قرار گرفته است.

 

امن‌ترین مکان برای ذخیره ارز دیجیتالی انواع کیف پول آنلاین است. در قسمت اول این مقاله، درباره انواع کیف پول بیت کوین موجود و بهترین کیف‌ پول‌های دسکتاپ و موبایلی بیت کوین آشنا شدید. در ادامه به بررسی بهترین کیف پول آنلاین و سخت افزاری و کاغذی می‌پردازیم.

کیف پول آنلاین به‌سادگی از طریق وب و هر دستگاه آنلاینی در دسترس هستند.

به خاطر دسترسی آسان، نقل و انتقالات بیت کوین از طریق کیف پول آنلاین بسیار آسان‌تر و سریع‌تر است.
صفحات جعلی، بدافزار، هکرهای خودی یا نبود دانش امنیت دیجیتال باعث می‌شود سرقت بیت کوین‌ها از کیف پول آنلاین آسان شود.
شکست در انجام دو نقل و انتقال بزرگ بیت کوینی (Mt Gox و Bitfinex) باعث شده مردم در استفاده از این کیف پول‌ها احتیاط بیشتری کنند.
با این‌که کیف پول‌هایی که در ادامه معرفی خواهیم کرد شهرت زیادی دارند، پیشنهاد می‌‌شود که از دیگر انواع کیف پول بیت کوین استفاده کنید.

وب‌سایت Blockchain.info

Blockchain.info معروف‌ترین وب‌سایت در این بین است که همه برای انجام یا بررسی نقل و انتقالات بیت کوین از آن استفاده می‌کنند. بیشتر محبوبیت این وب‌سایت به دلیل استفاده‌ آسان، پشتیبانی از چندین کشور و پلتفرم‌های مختلف است.

کیف پول الکترونیکی
کیف پول الکترونیکی

در کنار کیف پول آنلاین وب‌سایت Blockchain.info دو نسخه‌ی دسکتاپ و موبایل نیز ارائه کرده است.

وب‌سایت BitGo

این وب‌سایت یک نام قابل احترام در دنیای بیت کوین است. BitGo به عنوان یک پیشرو در امنیت بلاک چین یا زنجیره‌ بلوکی است. BitGo هم برای افراد حقیقی و هم حقوقی که می‌خواهند نقل و انتقالات تقریبا آنی انجام دهند مناسب است. در حالت عادی، هر نقل و انتقال بیت کوین به ۳ تا ۶ تأییدیه و زمانی بین ۳۰ تا ۶۰ دقیقه نیاز دارد.

با امکان BitGo Instant و تکنولوژی خاصی که تأییدیه‌ها را حذف می‌کند، کاربران می‌توانند نقل و انتقالات امن و بسیار سریعی داشته باشند.

کیف پول دیجیتال
کیف پول دیجیتال

وب‌سایت GreenAddress

خیلی از دارندگان بین کوین، تمایل دارند بارها کیف پول بیت کوین خود را بررسی کنند تا مطمئن شوند بیت کوین‌هایشان هنوز سرجای خود قرار دارد و تعدادشان تغییری نکرده است. این ورود و خروج‌های مداوم از حساب کیف پول بیت کوین، آن هم با استفاده از یک WiFi ناامن، یا از طریق دستگاهی که بدافزار در آن وجود دارد یا به وسیله‌ تاکتیک‌های صفحات جعلی، ممکن است بیت کوین‌ها را به خطر بیندازد.

حالت «فقط مشاهده» در وب‌سایت GreenAddress به کاربران این امکان را می‌دهد که موجودی خود را بدون به خطر انداختن آن بررسی کنند. همچنین کیف پول‌های GreenAddress ساخت کلید سلسله مراتبی (Hierarchical Deterministic) بیت کوین کاربران را امن نگه می‌دارد.

کیف پول‌ سخت‌افزاری بیت کوین

  • روش انتخابی بسیاری از دارندگان بیت کوین، نگهداری از مقادیر قابل توجهی از بیت کوین‌ها است.

  • کیف پول‌های سخت‌افزاری بیت کوین، قابل حمل و کاربرپسند هستند.

  • تمام گزینه‌های سرعتی این کیف پول‌ها، اختیار کامل بیت کوین را در اختیار دارنده آن‌‌ها می‌گذارند.

سخت‌افزار Keepkey

یکی از نگرانی‌های بزرگ دارندگان بیت کوین، نقل و انتقالات ناشناسی است که تمام اندوخته بیت کوینی آن‌ها را از بین می‌برد. Keepkey این نگرانی‌ها را از بین می‌برد. کاربران این کیف پول سخت‌افزاری، کلیه نقل و انتقالات خروجی‌ خود را باید به صورت دستی به‌وسیله دستگاه Keepkey تایید کنند. کلیدهای مخفی در این دستگاه ثبت می‌شود و برای محافظت از دسترسی دیگران، از پین کد استفاده می‌کند.

کیف پول سخت افزاری
کیف پول سخت افزاری

سخت‌افزار Trezor

این سخت‌افزار بسیار ساده و کوچک است و نامی تایید شده و مورد اعتماد برای بسیاری از رهبران استفاده کنندگان بیت کوین، به حساب می‌آید. این دستگاه در برابر بدافزار و اتفاقاتی مثل سرقت یا گم شدن ایمن است.

سخت‌افزار Ledger Nano

این سخت‌افزار، کوچک‌ترین و مقرون به‌صرفه‌ترین گزینه است. Ledger Nano در اندازه‌ یک دلاری آمریکا و در چند مدل مختلف در دسترس است. افراد می‌توانند بین مدل‌های Ledger Nano و Ledger Nano S یکی را انتخاب کنند. Ledger Nano S اولین کیف پول بیت کوین سخت‌افزاری است که می‌تواند اتریوم (ETH/ETH) را ذخیره کند.

کیف پول‌ کاغذی بیت کوین

  • به این دلیل که بیت کوین‌ها به صورت آفلاین نگهداری می‌شوند، کیف پول‌های کاغذی در برابر هکرها امن هستند.

  • کاربران همیشه کنترل بیت کوین‌های خود را دارند، چون کلیدهای مخفی خود را خودشان نگهداری می‌کنند.

  • اما مشکل، نگهداری آن‌ها است. کاغذ می‌تواند از بین برود، بسوزد، رنگ‌هایش از بین برود یا گم شود.

  • بر خلاف کیف پول‌های سخت‌افزاری، در کیف پول‌های کاغذی امکان بازیابی کیف پول وجود ندارد و اگر بیت کوینی از دست رفت، برای همیشه از دست رفته است. این مورد نکته‌ای است که باید پیش از استفاده از آن به خاطر داشته باشید.

کیف پول بیت کوین کاغذی
کیف پول بیت کوین کاغذی

BitcoinPaperWallet

کاربران می‌توانند با استفاده از این خدمات، کیف پول کاغذی خود را که در برابر پاره شدن مقاوم است، پرینت کنند. همچنین نکات امنیتی، طراحی و لوازم جانبی هم در این وب‌سایت در اختیار شما قرار می‌گیرد. این وب‌سایت مورد علاقه‌ هواداران ذخیره سازی انجمادی بیت کوین است. وب‌سایت BitcoinPaperWallet یک ویدئوی بسیار کاربردی از چگونگی استفاده از کیف پول کاغذی را به نمایش گذاشته که دیدن آن خالی از لطف نیست.

BitAddress

BitAddress.org یک سرویس رایگان بدون زرق و برق است که به سادگی کیف پول کاغذی بیت کوین شما را پرینت می‌کند.

 

در سازین بخوانید:  آموزش افزایش عضو کانال تلگرام

سخن پایانی درباره کیف پول دیجیتال یا الکترونیکی

برای یک کاربر تازه وارد بیت کوین، این اطلاعات ممکن است کمی دلهره‌آور باشد. ممکن است شنیده باشید که گاهی افراد بیت کوین‌های خود را به دلایل مختلف مثل هک شدن، بدافزار و حتی خطای انسانی از دست می‌دهند.
پیشنهاد می‌شود که بیشتر بیت کوین‌های خود را در کیف پول سخت‌افزاری یا کاغذی (و حتی اگر فضا دارید Bitcoin Core) نگهداری کنید. اگر مجبور هستید بیت کوین‌هایتان را در کیف پول آنلاین یا موبایلی نگهداری کنید، آن‌ها را بین چند وب‌سایت یا اپلیکیشن مشهور که معرفی شد تقسیم کنید. از قدیم هم گفته‌اند تمام تخم مرغ‌هایتان را در یک سبد نگذارید!
کاربردهای کیف پول دیجیتال هر روز بیشتر میشود و کسب و کارها و افراد بیشتری هر روز به این تکنولوژی می پیوندند . اگر در ایران تصمیم سازان و تصمیم گیران بتوانند همسو با این جریان بزرگ اقتصادی همراه با نظارت گام های سریعی بردارند مسلما در پیشرفت و اشتغال و اقتصاد ایران تاثیر مثبت و شگفت انگیزی را خواهیم دید و اگر بخواهیم مقابل ارز دیجیتال و این مدل فناوری های جدید جهانی بایستیم بدون شک اقتصادمان پیشرفت که نخواهد کرد, هیچ ! پس رفت هم خواهد کرد. جهانی شدن همراه با نظارت و فرهنگ سازی لازمه پیشرفت و توسعه در تجارت الکترونیک است.

 

 

تهیه و انتشار: اردوان سیجانی

منبع: دپارتمان کسب و کار اینترنتی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *