محبوب ترین شبکه های اجتماعی جهان

محبوب‌ترین شبکه‌های اجتماعی در جهان

محبوب ترین شبکه های اجتماعی جهان

شبکه های اجتماعی جزئی از زندگی روزمره حقیقی ما شده اند! و بسیار از مردم، شخصیت ها و کسب و کارها هرکدام بنوعی با این شبکه ها در ارتباط هستند! برای حضور در شبکه های اجتماعی خوب است با محبوبترین شبکه های اجتماعی در اینترنت و کاربرد و ابزار هر کدام آشنا شویم.

شبکه های اجتماعی منبع اصلی برای کسب و کارهای بزرگ و کوچکی ست که بدنبال تبلیغ برند خود در اینترنت هستند. پلتفرم شبکه های اجتماعی برای استفاده بسیار ساده است و حتی بعضی از این شبکه ها سرویس های پولی تبلیغات نیز ارائه می‌دهند ، برای کسب و کارهایی که به دنبال مشتری و مخاطبان جدید می‌گردند.
امروزه بسیاری از چهره های مشهور , سیاستمداران و البته بسیاری از کسب و کارها به لزوم حضور در شبکه های اجتماعی واقفند ! قطعا ساخت صفحه در تمام شبکه های اجتماعی موجود امریست بیهوده , پس بهتر است با شناخت بهترین شبکه های اجتماعی و متداولترین رسانه های اجتماعی , بهترین ها را انتخاب کنیم. اما برای بهربرداری بهینه از قدرت و ظرفیت شبکه های اجتماعی باید محبوب ترین این شبکه ها را بشناسید و آن یک را که برای شما بهترین ست شناسایی کنید.

فیسبوک – Facebook
این بزرگترین شبکه اجتماعی موجود در اینترنت است! هم از لحاظ تعداد کاربر و هم از لحاظ اسم و رسم! در فوریه ۲۰۰۴ تاسیس شد، و طی این مدت نزدیک به ۱٫۹ میلیارد نفر کاربر فعال درماه را جمع آوری کرده است ، و همین امر بصورت خودکار این شبکه را تبدیل به یکی از بهترین شبکه ها برای اتصال مردم از سراسر جهان به کسب و کار شما می‌کند. تخمین زده می‌شود که بیش از دو میلیون کسب و کار کوچک و متوسط از این پلتفرم برای تبلیغ کسب و کار خود استفاده کنند.

توییتر – Twitter
شاید فکر کنید که محدود کردن پست های شما به ۱۴۰ کاراکتر هیچ راهی برای تبلیغ کسب و کار شما نمیگذارد ، اما شکه می‌شوید اگر بدانید که توییتر بیش از ۳۲۰ میلیون کاربرا فعال ماهانه دارد! که با وجود محدودیت ۱۴۰ کاراکتری پستهای آن ، کاربران باز هم درآن فعالیت می‌کنند و به اشتراک گذاری اطلاعات مشغول ند. کسب و کارها میتواند بوسیله توییتر با مشتری ها آینده نگر در ارتباط باشند ، به سوالات پاسخ کوتاه دهند ، آخرین اخبرا خود را منتشر کنند، از اسپمرها در امان باشند و همزمان تبلیغات خود را باتوجه به کشور کاربران و بدلخواه نمایش دهند. توییتر در مارچ سال ۲۰۰۶ در سانفرانسیسکو تاسیس شد.

لینکدین – LinkedIn
این شبکه در دسامبر سال ۲۰۰۲ تاسیس و در ماه می سال ۲۰۰۳ راه اندازی شد، در ماه جون ۲۰۱۶ مایکروسافت پیشنهاد خرید این شبکه را به قیمت ۲۶٫۲ میلیارد دلار مطرح کرد . لیندکین براحتی محبوب ترین شبکه اجتماعی برای تبلیغ حرفه ای کسب و کارهاست.این سایت با ۲۴ زبان زنده دنیا و با بیش از ۴۰۰ میلیون کاربر عضو شده در دسترس است. LinkedIn بسیار مناسب برای کسانی ست که بدنبال ارتباط با شرکت ها ، صنایع و کسب و کارهای مشابه با کار خود هستند.

یوتیوب – YouTube
یوتیوب بزرگترین و محبوب ترین شبکه اجتماعی برای تماشا و به اشتراک گذاری ویدئو می باشد، این شبکه در فوریه ۲۰۰۵ توسط سه نفر از مدیران پیپال راه اندازی شد و در سال بعد به قیمت ۱٫۶ میلیارد دلار توسط گوگل خریداری شد. یوتیوب بیش از ۱ میلیارد بازدید ماهانه دارد و دومین موتور جست و جوی پرطرفدار اینترنت پس از گوگل محسوب میشود

اینستاگرام – Instagram
اینستاگرام یک شبکه اجتماعی تصویری و متعلق به فیسبوک ست. سایت در اکتبر ۲۰۱۰ راه اندازی شد و هم اکنون بیش از ۵۰۰ میلیون کاربر فعال دارد. بیشتر کاربران از این شبکه برای ارسال اطلاعات خود همچون مسافرت ، فشن ، غذا ، هنر و موضوعات مشابه استفاده می‌کنند. همچنین خاصیت منحصربفرد این پلتفرم وجود فیلترهایی خاص برای ادیت تصاویر و ویدئوه است. تقریبا بیشاز ۹۵ درصد کاربران اینستاگرام از فیسبوک نیز استفاده می‌کنند.(اینستاگرام یکی از محبوب ترین شبکه های اجتماعی در ایران و شاید محبوب ترین است!)

پینترست – Pinterest
شبیه به اینستاگرام یک تابلوی اشتراک گذاری تصویری ست. پینترست در مارچ ۲۰۱۰ راه اندازی شد، این شبکه تقریبا یک تازه وارد در بین رقبا محسوب می‌شود اما یکی از محبوب ترین شبکه های اجتماعی ست. این پلتفرم یک تابلو اعلانات دیجیتال است جایی که کسب و کارها می‌توانند محصولات و داشته های خود را سنجاق کنند ، پینترست در سپتامبر ۲۰۱۵ اعلام کرد که بیش از ۱۰۰ میلیون کاربر دارد. کسب و کارهای کوچکی که نیاز به مخاطب خانم دارند مسلما باید در Pinterest سرمایه گذاری کنند زیرا بیش از نیمی از کاربران این شبکه را خانم ها تشکیل می‌دهند.

گوگل پلاس – Google+
پس از توییتر، فیسبوک و لیندکین شبکه اجتماعی Google+ محبوب ترین شبکه محسوب می‌شود، ارزش سئو و بهینه سازی این شبکه برای سایتها ، آنرا تبدیل به یک شبکه متفاوت و ضروری برای هر کسب و کار می‌کند. در دسامبر ۲۰۱۱ راه اندازی شد و تا کنون بیش از ۴۲۰ میلیون کاربر جذب کرده است.

تلگرام – Telegram
در آگوست ۲۰۱۳ در روسیه راه اندازی شد اما در حال حاضر مقر اصلی آن در آلمان است. این شبکه در ابتدا بیشتر و فقط یک پیام رسان ساده بود و به تدریج با پدیدار شدن امکاناتی همچون گروه ها و کانال ها میتوان آن را یک شبکه اجتماعی تلقی کرد.
در فوریه ۲۰۱۶ تلگرام اعلام کرد که بیش از ۱۰۰ میلیون کاربر فعال بصورت ماهانه در این شبکه هستند و روزانه ۳۵۰ هزار به این عدد اضافه میشود ، همچنین در سال جاری دو شبکه اجتماعی اینستاگرام و پیام رسان واتس اپ که هر دو در مالکیت فیسبوک هستند اقدام به فیلتر و مسدودسازی لینک های تلگرام نمودند.

Tumblr
تامبلر یکی از سخت ترین شبکه ها برای کارکردن می‌باشد اما در عین حال یکی از جذاب ترین ها نیز است ، این پلتفرم نوعی میکروبلاگ توام با سوشیال مدیا ست و به شما اجازه میدهد که در چندین فرمت مختلف مطالب خود را منتشر کنید ، همچون پست نقل قول ، چت ، پست های تصویری و ویدئویی ، بنابراین شما برای انتشار پستهای خود هیچ نوع محدودیتی ندارید. شبیه به توییت کردن در توییتر ، reblogging در Tumblr بسیار ساده ست، این شبکه اجتماعی در فوریه ۲۰۰۷ توسط David Karp راه اندازی شد و هم اکنون بیش از ۲۰۰ میلیون بلاگ دارد.

Flickr
فلیکر یک پلتفرم به اشتراک گذاری عکس و ویدئوست که توسط شرکت کانادایی Ludicorp در فوریه ۲۰۰۴ تاسیس شد و بعدا در سال ۲۰۰۵ توسط یاهو خریداری شد ، این شبکه بیشتر برای عکاسان و کسانی که به اشتراک گذاری عکس علاقه مندند مناسب است. طبق آمار اعلام شده در اکتبر ۲۰۱۵ فلیکر بیش از ۱۱۲ میلیون کاربر از بیش از ۶۳ کشور جهان داشته است. و بطور میانگین روزانه ۱ میلیون تصویر در Flickr به اشتراک گذاشته می شود.

Reddit
این یک شبکه اخبار و سرگرمی اجتماعی ست که کاربران درآن قادر به اشتراک لینک ها و متون خود هستند ، همچنین به واسطه سیستم رای گیری برای پست ها کاربران قادر هستند رتبه مطلب خود را در بین دیگر پست های همرده مشاهده کنند ، مطالب با بیشترین امتیاز مثبت در بالای صفحه اصلی هر بخش نمایش داده می‌شود . ردیت در ماه جون ۲۰۰۵ توسط دو همکلاسی از دانشگاه Virginia تاسیس شد و اکنون بیش از ۳۶ میلیون کاربر عضو شده و ۲۳۱ میلیون بازدیدکننده ماهانه دارد.

Snapchat
اسنپ چت یک اپلیکیشن پیام رسان تصویری ست که توسط سه دانشجوی دانشگاه استفورد Reggie Brown, Evan Spiegel و Bobby Murphy در سپتامبر سال ۲۰۱۱ راه اندازی شد و در مدت زمان اندکی و بر طبق آمار می ۲۰۱۵ ، تا کنون موفق به جذب ۱۰۰ میلیون کاربر شدند ، بیش از ۱۸ درصد کاربران تمام شبکه های اجتماعی از اسنپ چت استفاده می‌کنند.

WhatsApp
واتس اپ یک نرم افزار پیام رسان برای تلفن های هوشمند ، رایانه ها و تبلت هاست ، این اپلیکیشن برای ارسال تصاویر ، متون ، صدا ، ویدئو و اسناد به دیگر کاربرانی که نرم افزار را بر روی سیستم شان دارند ، متکی به اینترنت است. این شرکت در ژانویه ۲۰۱۰ تاسیس شد و در فوریه ۲۰۱۴ به قیمت ۱۹٫۳ میلیارد دلار توسط فیسبوک خریداری شد. امروزه بیش از یک میلیارد نفر در سراسر جهان برای ارتباط با دیگران از این نرم افزار استفاده می‌کنند.

Quora
سرمایه گذاری بر روی کنجکاوی بشر یک ایده هوشمندانه است که منجر به خلق و تاسیس Quora در جون ۲۰۰۹ شد . این وبسایت توسط دو تن از کارکنان سابق فیسبوک Charlie Cheever و Adam D’Angelo راه اندازی شد ، و حال مدعی ست که بیش از ۸۰ میلیون کاربر یکتا در ماه دارد که بیش از نیمی از آنها از کشور آمریکا هستند. کورا که یک شبکه اجتماعی براساس پرسش و پاسخ است بودجه سرمایه گذاری خود را به ۱۴۱ میلیون دلار رسانده و در حالی که هنوز عمومی نشده ، اما مسلما آینده دار و تماشایی خواهد بود.

Vine
با بیش از ۴۰ میلیون کاربر ، Vine یکی از شبکه های اجتماعی اشتراک گذاری ویدئوست که با سرعت در حال پیشرفت و رشد است. این شبکه به کاربران اجازه اشتراک گذاری ویدئوهای ۶ ثانیه ای با فالورهایشان می‌دهد، در حالیکه بنظر ۶ ثانیه مدت کوتاهی برای یک ویدئوست ، کسب و کارهای مختلف در هر سایزی نتیجه شگرفی از این سرویس گرفته اند! شاید یکی از دلایل این موهم اینست که مردم تمایل و وقت کافی به تماشای ویدئوهای طولانی ندارند ، Vine در جون ۲۰۱۲ تاسیس و در اکتبر ۲۰۱۲ توسط توییتر خریداری شد! (قبل از راه اندازی رسمی)

Periscope
پریسکوپ یک اپلیکیشن موبایلی برای تماشای آنلاین ویدئو ست که در فوریه ۲۰۱۴ توسط Joe Bernstein و Kayvon Beykpour. تاسیس شد و در مارچ ۲۰۱۵ به قیمت ۱۰۰ میلیون دلار توسط توییتر خریداری شد. ۴ ماه بعد پریسکوپ اعلام کرد که که از مرز ۱۰ میلیون کاربر رد شده است و در ماه دسامبر همان سال بعنوان اپلیکیشن برتر سال توسط شرکت اپل انتخاب شد.

BizSugar
یک شبکه اجتماعی و یک منبع مناسب برای صاحبان کسب و کار های کوچک ، کارآفرینان و مدیران است. سایت در سال ۲۰۰۷ توسط شرکت DBH Communications (ارائه دهنده نشریات برگزیده کسب و کار) تاسیس شد و در سال ۲۰۰۹ توسط Small Business Trends LLC خریداری شد. این پلتفرم به کاربران اجازه میدهد به اشتراک ویدئوها ، مقالات ، پست های بلاگی و .. با دیگر کاربران بپردازند. همچنین به کاربران اجازه میدهد که مطالب دیگر کاربران را ببینند و به آنها امتیاز دهند.

StumbleUpon
استامبلآپان یک موتور جستوجو برای یافتن و پیشنهاد مطالب برای کاربرانش است. بیش از ۲۵ میلیون کاربر از StumbleUpon برای اطلاعات و سرگرمی استفاده میکنند. علاوه بر آن بیش از ۸۰ هزار ناشر ، برند و دیگر بازاریابان از سرویس تبلیغاتی پولی StumbleUpon برای تبلیغ کسب و کارشان استفاده کرده اند. استامبلآپان از می ۲۰۰۷ تا آپریل ۲۰۰۹ در مالکیت eBay بود که پس از آن Garrett Camp, Geoff Smith و چند سرمایه گذار دیگر اقدام به خرید آن کردند ، و در حال حاضر یک شرکت مستقل با پشتیبانی سرمایه گذاران است.

Delicious
این یک سرویس اجتماعی بوکمارک (نشان کردن صفحات) برای جست و جو و اشتراک گذاری و ذخیره ، بوکمارک های وب است. این سایت در سال ۲۰۰۳ توسط Peter Gadjokov and Joshua Schachter تاسیس شد و در ۲۰۰۵ توسط یاهو خریداری شد. در پایان ۲۰۰۸ دلیشز اعلام کرد که بیش از ۱۸۰ میلیون لینک در آن بوکمارک شده و بیش از ۳٫۵ میلیون کاربر در آن عضو شده است. در آپریل ۲۰۱۱ این شبکه به AVOS Systems فروخته شد که پس از آن دوباره به Science Inc فروخته شد. و سرانجام در ژانویه سال جاری Delicious Media اعلام کرد که مالکیت مجموعه را بدست گرفته است.

Digg
در نوامبر ۲۰۰۴ تاسیس شد. Digg یک جمع آوری کننده خبرها ست که خبر های انتخابی و مهم را در برای مخاطبان صفحه اصلی نشان میدهد. این خبرها موضوعات مختلفی همجون مسائل سیاسی و علمی و یا مسائل مربوط به رایانه و اینترنت و هر چیزی مابین اینها را شامل می‌شود. Digg قبلیت به اشتراک گذاری مطالب در شبکه های دیگری همچون فیسبوک و توییتر را داراست. شرکت در سال ۲۰۱۵ اعلام کرد که سایت بیش از ۱۱ میلیون کاربر فعال دارد.

Viber
وایبر یک اپلیکیشن پیام رسان اینترنتی و یک VoIP برای گوشی های هوشمند است که توسط Viber Media در دسامبر ۲۰۱۰ تاسیس و منتشر شد. این نرم افزار همچین اجازه می‌دهد که صدا، متون، تصویر و ویدئو در بین کاربران به اشتراک گذاشته شود. در آپریل ۲۰۱۴ وایبر اعلام کرد که ۶۰۰ میلیون کاربر عضو شده و ۲۳۰ میلیون کاربر فعال ماهانه دارد.

سخن پایانی در مورد بهترین شبکه های اجتماعی جهان

راه اندازی و ساخت صفحه در شبکه های اجتماعی در هر کشوری مشمول قوانین نظارتی میشود و پرطرفدارترین شبکه های اجتماعی در ایران نیز برای ثبت مجور شبکه اجتماعی خود بایستی از طریق وب سایت ساماندهی اقدام و فعالین فضای مجازی در ایران بهتر است نسبت به قوانین و مقررات مصادیق مجرمانه در فضای مجازی آگاهی کامل داشته باشند تا برای فعالیت جدی در اینترنت دچار مشکل نشوند و بتوانند هر چه بهتر از پتانسیل موجود برای کسب درآمد بیشتر از طریق معرفی کسب کارشان از طریق شبکه های اجتماعی و یا حتی تاسیس رسانه های مجاز به فکر راه اندازی یک رسانه پرقدرت در فضای مجازی بی افتند.

ممکن است شما شبکه اجتماعی محبوبی را بشناسید که ما آنرا از قلم انداخته باشیم , اگر شبکه اجتماعی پرطرفداری را با امکاناتش میشناسید به ما معرفی کنید تا به لیست فوق اضافه کنیم

در سازین بخوانید:  استارتاپ بهترین دیدار