روش اطلاع از بازده روش های تبلیغاتی – حداقل ها برای آزمایش یک روش تبلیغاتی چیست؟

تکنیک های تبلیغاتی برای افزایش فروش اینترنتی

روش اطلاع از بازده روش های تبلیغاتی به شما کمک میکند تا بودجه تبلیغاتی خود را دقیق و موثر خرج کنید

یکی از بهترین گزینه ها برای بازاریابی و تبلیغات اطلاع رسانی به مخاطبان هدف است, اما این اطلاع رسانی را بسیاری با ایجاد مزاحمت اشتباه می گیرند. در این یادداشت کوتاه قصد داریم به شما بگوییم فرقی نمیکند شیوه های تبلیغاتی شما سنتی باشد یا از شیوه های مدرن تبلیغات استفاده کنید, آنچه مهم است بانک اطلاعات مشتریان هدف تان است که قرار است در آینده تبدیل به خریداران بلقوه محصولات و خدمات شما شوند.
اطلاعات ارزشمندترین بخش از مکانیسم مذاکرات است. فرقی هم نمیکند. در هر حوزه ای که بخواهید وارد شوید بهتر است بدانید داشتن اطلاعات از طرف مقابل اولین قدم برای رسیدن به موفقیت شماست. بحث ما درباره بازاریابی و تبلیغات است , پس به سایر حوزه ها ورود نمیکنیم
بانک اطلاعات موبایل و تلفن ثابت و آدرس پستی و ایمیل اصناف و مشاغل اگر بروزرسانی شده و دقیق باشد هنوز هم یکی از شیوه های تاثیرگذار در اطلاع رسانی و ارتباط شما با مخاطبان هدف تان است. اما نحوه استفاده از این بانک های اطلاعاتی , نوع دسته بندی شما و ایجاد نظم و سازماندهی برای اطلاع رسانی درست و بیان توضیحات حرفه ای یا ارسال محتوای اصولی است که شما را به هدف می رساند.
بسیاری از صاحبان کسب و کار از خود می پرسند , چرا رقیب من توانست از یک شیوه تبلیغاتی بهترین استفاده را ببرد اما من هر بارکه روش های رقیب خودم را آزمایش میکنم با عدم استقبال مواجه می شوم و شکست میخورم!!!
روش های تبلیغات اینترنتی برای فروش آنلاین
روش های تبلیغات اینترنتی برای فروش آنلاین
پاسخ به این پرسش یک جمله است:
شما فقط روش تبلیغاتی رقیب خود را تقلید میکنید. اما محتوای ارسالی تان , سابقه فعالیت تان ,محتوای وب سایت یا شبکه اجتماعی که روی لینک های هدفتان قرار می دهید و البته نحوه پاسخگویی همکارانتان در فروش و پشتیبانی با رقیب موفقتان فرق فاحشی دارد.
  • یک مثال می زنیم:
یک شرکت تولیدکننده کالا قصد دارد کالای خود را به سوپرمارکت های شهر مورد نظر خود عرضه کند. تمام مراحل اطلاع رسانی , تبلیغ , مذاکره و بررسی کیفیت , قیمت در موارد زیر خلاصه میشود :
2- بانک های اطلاعاتی دیگری نظیر آدرس , ایمیل , تلفن ثابت و نام سوپرمارکت ها را نیز تهیه کنید تا بتوانید به شکل همزمان از شیوه های دیگر ارتباط هم استفاده کنید.
3- مدت زمانی را برای اطلاع رسانی خود و تکرار اطلاع رسانی مشخص کنید ( مثلا شما قرار است طی 90 روز با 3000 سوپرمارکت از طریق پیامک , تلفنی , ارسال کاتالوگ و لیست قیمت یا مراجعه حضوری بازاریابان در ارتباط باشید )
4- ارسال پیامک به سوپرمارکت ها ساده ترین کاریست که همه انجام میدهند. اما محتوای این پیامک مهم است. اینکه شما یک پیامک 10 -15تومانی بفرستید و توقع داشته باشید یک سوپرمارکت تبدیل به مشتری جدید شما شود و چند میلیون از شما خرید کند کمی ساده لوحانه است. پس بهتر است قبل از ارسال محتوای پیامک ها با یک مدیر بازرگانی و بازاریابی مشورت کنید تا مراحل ارتباط و اطلاع رسانی را کاملا برای شما طراحی کند.
5- کل پروسه اطلاع رسانی شما طراحی شده ؛ حالا پروسه مراجعه , تحویل کالا , شرایط واگذاری و تسویه کالا ( نقدی , امانی , نرخ سود فروشگاه و …) را تعیین کنید. برای طراحی این موارد چند برند مطرح که محصولی مشابه شما دارند را بررسی کنید , چراکه شما باید ویژگی های برتری برای رقابت با آنها داشته باشید و به نوعی علاوه بر کیفیت بالاتر و سرویس دهی بهتر باید به فروشگاهی که میخواهد کالای شما را به مشتریانش پیشنهاد کند باج هم بدهید. این باج میتواند درصد بیشتر یا جایزه یا هدیه یا هر سرویس اضافه تری باشد.
6- تکرار اطلاع رسانی و تبلیغ و البته تداوم آن بسیار موثر است. اگر قصد دارید با یکی دو بار آزمایش هر شیوه تبلیغاتی به خوب بودن یا بد بودن این شیوه پی ببرید , بهتر است اصلا پول خود را دور نریزید و اصلا تست نکنید.
گستردگی تبلیغ و تداوم دوره آزمایش شما بسیار مهم است . یعنی شما ممکن است برای یک مخاطب 3 مرتبه پیامک بزنید , 2بار با او تلفنی صحبت کنید , چند بار برایش ایمیل یا بسته ای ارسال کنید و در نهایت او مشتری شما شود و بتوانید به خوب یا بد بودن یک شیوه اطلاع رسانی و ارتباطی پی ببرید.
ترفندهای تبلیغات برای فروش اینترنتی
ترفندهای تبلیغات برای فروش اینترنتی
روش آزمایش یک روش تبلیغاتی برای پی بردن به تاثیرگذار بودن یا نبودن :
برای به دست آوردن مشتری جدید شما باید حداقل 10برابر خرید اول مشتری تان هزینه اصولی و علمی کرده باشید. این یعنی اینکه یک مشتری جدید وقتی با شما آشنا میشود نباید خرید اول او را با هزینه تبلیغات تان مقایسه کنید , چراکه اگر کیفیت و خدمات شما خوب باشد این مشتری بیشتر از یکسال و شاید سال ها از شما خرید کند و بخودی خود یک پخش کننده تبلیغ برای جذب مشتری بیشتر برای شما باشد , پس این منطق که برای به دست آوردن یک مشتری جدید باید حداقل 10برابر خرید اول او هزینه کنید کاملا درست است , اما چطور؟؟
همانطور که توضیح دادیم اینکه بخواهید 10هزار پیامک یا 100هزار ایمیل یا 200هزار پیام نوتیفیکیشن تبلیغاتی ارسال کنید یا بخواهید تبلیغی سفارش دهید برای اینکه 1000 کلیک دریافت کنید و روش تبلیغاتی را تست کنید کاملا اشتباه است و شک نکنید بعد استفاده به خاطر استفاده اشتباه از یک روش و عدم رعایت تداوم و تکرار شما از آن شیوه تبلیغاتی دلزده و دلسرد میشوید. دوره تبلیغ خود را 15 الی 30 روز تعریف کنید ( البته برای بسیاری از کسب و کارها این دوره 3-6-12ماهه میباشد که این بستگی به نوع کالا و خدمات و البته بودجه شما دارد )
شما 15روز به شکل روزانه در روزهای مشخصی که مدیر بازاریابی یا مشاور بازرگانی تان مشخص میکند در ساعات خاص پربازده نسبت به اطلاع رسانی و ارتباط با مخاطبان هدفتان اقدام به سفارش تبلیغ میکنید. مثلا 15 روز – هر روز 500 کلیک یا هر روز 10یا 200هزار پیامک تبلیغاتی ارسال میکنید . برخی از روزها ممکن است هیچ واکنشی از مخاطبان دریافت نکنید و برخی از روزها هم وقت سر خاراندن هم نداشته باشید که این طبیعی است.
در پایان دوره تبلیغات شما دقیقا متوجه میشوید از بودجه صرف شده چند مشتری به فهرست مشتریان شما اضافه شده و با یک محاسبه ساده میتوانید پیشبینی کنید این مشتریان بطور متوسط در سال چقدر قرار است از شما خرید کنند یا حتی احتمال اینکه این مشتریان قرار است چند مشتری جدید به شما معرفی کنند . این دقیقا مفهوم محاسبه بازده یک روش تبلیغاتی است
سخن پایانی
من بر این باورم که تمام روش های تبلیغات و بازاریابی سنتی و مدرن همین حالا هم مفید است , و تعیین کننده میزان بازده تبلیغات کسب و کارها هستند. طراحی پلن دقیق , تکمیل آرشیو اطلاعات مخاطبان هدف , یافتن چند شرکت تبلیغاتی برای اینکه بتوانید بصورت همزمان از سرویس های چند شرکت استفاده کنید و البته استفاده از کارمندان بازاریابی و فروش آموزش دیده , خوش برخورد و خوش صحبت پایه های یک فروش موفق به حساب می آید.
محتوایی که بصورت تلفنی یا پیامک یا حضوری یا ایمیل برای جلب نظر مخاطب هدف ارسال میشود بسیار مهم است. اگر پول کافی برای تولید محتوای حرفه ای تاثیرگذار ندارید ناچارید از رقبای موفقتان تقلید کنید. بعد از جلب نظر مخاطب هدف محتوای روی سایت یا شبکه های اجتماعی که شما درباره محصولات , خدمات و کسب و کارتان منتشر کرده اید اهمیت پیدا میکند.
مخاطبان تان باید بتوانند با مراجعه به یک صفحه در کمتر از چند ثانیه از قیمت محصول , سودشان , نحوه خرید و تاریخچه کسب و کار شما و ویژگی های شما نسبت به سایر شرکت ها سر در بیاورند. این کار یک شرکت طراحی سایت خوب و مدیر شبکه های اجتماعی است.
اگر شرکت طراحی سایت تان برای این گونه امور هزینه های بالا دریافت میکند , جای نگرانی نیست میتوانید برای مشاوره , تولید محتوا و بروزرسانی سایت یا صفحات شبکه اجتماعی خود از یک شرکت طراح و پشتیبان جدید استفاده کنید (اینکار لازم است و شک نکنید کار خودتان هم نیست )
در یادداشت های دیگر سعی میکنم شیوه صحیح استفاده از هر روش تبلیغاتی را صفر تا صد توضیح دهم:)
خوشحال میشم نظرتون رو برای ما ارسال کنید ( ارتباط با ما )
در سازین بخوانید:  تعداد عضو بهترین شبکه های اجتماعی جهان چقدر است؟