اشتباهات کسب و کارها در شبکه های اجتماعی !

کسب و کار آنلاین در شبکه اجتماعی

اشتباهات شبکه اجتماعی که کسب و کارها مرتکب آن میشوند!

۱۰ اشتباه بزرگ کسب و کارهای کوچک در شبکه های اجتماعی

امروزه به سختی می­‌توان فرد و یا شرکتی را یافت که از شبکه­‌های اجتماعی نظیر پیامرسان های موبایلی مانند تلگرام , واتس اپ و … و یا فیسبوک، لینکدین، توییتر و اینستاگرام استفاده نکند اما شرکت های کوچک باید در نظر داشته باشند که استفاده افراد متعدد از شبکه های اجتماعی سبب تبدیل شدن آن به ابزار مفید و موثر بازاریابی و کسب درآمد تضمینی نمی شود. در حقیقت بدون داشتن یک استراتژی هوشمندانه، تخصیص منابع انسانی و مالی به موضوع شبکه های اجتماعی، سبب هدر رفت منابع و کاهش نرخ بازگشت سرمایه خواهد شد.

جلوگیری از اشتباهات رایج در شبکه های اجتماعی موجب میشود تا راه اشتباه سایرین را ادامه ندهید و با رعایت استاندارد های لازم از الگوی تجربه شده موفق رقبایتان بدرستی استفاده کنید. در ادامه به اشتباهاتی که در شبکه اجتماعی موجب عدم موفقیت رسانه میشود خواهیم پرداخت :

۱) فعالیت محدود در شبکه های اجتماعی

حضور موثر در یک شبکه اجتماعی نیاز به صرف زمان و تلاش زیاد دارد چرا که شما برای دیده شدن و مطرح شدن در بین انبوهی از فعالان در شبکه های اجتماعی، نیازمند برقراری ارتباط مداوم با افراد موردنظر و مراوده با آن‌ها از طریق پیام‌های حاوی اطلاعات مفید و یا پیام‌های جذاب و محرک هستید. انجام این امر در یک شبکه اجتماعی کار دشوار و پیچیده‌ای است، بنابراین بهتر است به جای استفاده از شبکه های اجتماعی متعدد یک شبکه مناسب را انتخاب کرده و فعالیت­‌های خود را در آن به طور چشمگیری گسترش دهید.

کسب و کارهای کوچکی که دیدگاه هوشمندانه­‌ای دارند، از محدودیت منابع خود به خوبی آگاه هستند و سعی می‌­کنند این منابع محدود را در یک مسیر مناسب متمرکز کنند.
اگر منابع تان محدود نیست برای مدیریت شبکه اجتماعی خود افرادی را بعنوان مدیر انتخاب کنید تا در تمام شبکه های اجتماعی در زمان مناسب و بشکل مناسب محتوای شما را انتشار دهند و اگر خودتان قصدفعالیت دارید یکی از متداولترین شبکه های اجتماعی را انتخاب کنید و در آن بطور منظم و مداوم فعالیت کنید. ( مخاطبانتان متوجه این شیوه از فعالیت شما میشوند و شما را تحت نظر دارند)

۲) نداشتن استراتژی متمایز برای هر شبکه اجتماعی

افزایش فروش در شبکه اجتماعی
افزایش فروش در شبکه اجتماعی

زمانی که شرکت­‌ها اشتباه شماره‌­ی ۱ را مرتکب می‌­شوند در ادامه آن برای پوشش دادن شبکه‌­های اجتماعی متعددی که فعالیت خود را در آنها آغاز کرده‌­اند، سعی می کنند از روش‌های میانبر استفاده کنند و به انتشار ماشینی مطالبی یکسان در تمام شبکه های اجتماعی خود بپردازند.
این اشتباه بزرگی است چون کاربرانی که از شبکه های اجتماعی مختلف استفاده می کنند به محض این‌که مشاهده کنند مطلبی تکراری را در همه جا منتشر کرده اید، علاقه خود را نسبت به شما از دست می دهند.
در واقع هر شبکه­‌ی اجتماعی استراتژی منحصر به فرد خود را می­‎‌طلبد به طور مثال توییتر برای اعلام موارد مربوط به ترفیع فروش و فیسبوک برای انتشار واکنش‌­های مربوط به محصولات در حال استفاده، مناسب است .
پیامرسان های موبایلی برخلاف آنچه بسیاری فکر میکنند به دلیل دسترسی عموم کاربران برای انتشار ویدئوها , فایل های صوتی و پست های جانبی جذاب مناسب است و …خلاصه اینکه هر شبکه اجتماعی کاربرد خاصی دارد و قبل فعالیت و صرف وقت در هر شبکه اجتماعی بهتر است به تناسب محتوا و حتی زمان انتشار آن در آن شبکه اجتماعی دقت کنید تا بجای یک تبلیغ هدفمند نتیجه برعکس نشود و مخاطبان به تکراری بودن محتوای شما در تمام صفحاتتان در پی نبردند.

۳) توقع خودتان از شبکه اجتماعی را مشخص کنید , موفقیت در شبکه اجتماعی مجانی نیست!

اغلب ما به دنبال ساده ترین و جلوی چشم ترین کارها برای رسیدن به موفقیت هستیم و این از اشتباهات شبکه اجتماعی است که موجب سستی و عدم فعالیت صحیح صاحبان کسب و کار شده و از توسعه و افزایش فروش و پویایی در کسب و کارمان جلوگیری میکند.
درست است که ساخت صفحه اجتماعی و انتشار پست در آن رایگان است و این را همه میدانند, پس تفاوت رسانه های موفق که هزاران و میلیون ها دنبال کننده هدف دارند با رسانه های اجتماعی که ماه ها فعالیت میکنند ولی هیچ نتیجه ای نگرفته اند در چیست؟ از میان میلیون ها صفحه اجتماعی شخصی و تجاری تنها ۵% به هدفشان که کسب درآمد بیشتر و افزایش فروش است میرسند و تنها ۲% به درآمد میلیونی میرسند.
پس رسانه های موفق را بشناسید, دنبال کنید و خوب تحقیق کنید که طی سابقه فعالیتشان از صفر تا صد چه مراحل و تکنیک هایی را پیش گرفته اند. مسلما رازهای موفقیت شان را با شما در میان نمیگذارند ولی بهتر است بدانید آنها نه زودتر صفحه ساخته اند و نه بیشتر هزینه میکنند و فقط و فقط اصول تبلیغات و بازاریابی را از ابتدا رعایت کرده و درست و به موقع برای تبلیغ خودشان هزینه کرده اند.

در سازین بخوانید:  چگونه یک کانال تلگرام موفق داشته باشیم ؟

 

          پشت پرده موفقیت کسب و کارها در شبکه های اجتماعی را تنها کارشناسان فعال در شبکه های اجتماعی میدانند

 

۴) عدم استفاده از راهکار “کمک به مردم”

کمک کردن به مردم و گره‌گشایی از مشکلات آن‌ها، روش نتیجه بخشی برای دستیابی به موفقیت در شبکه های اجتماعی است. این استراتژی نیازمند داشتن روحیه­‌ای سخاوتمندانه است. شرکت‌­های کوچک زمانی به موفقیت می­‌رسند که از وظایف اصلی خود فراتر روند و به افراد با ارائه محتوای مناسب، به اشتراک گذاری محتوای ارسال شده از طرف سایر کاربران، پیوستن به گفتگوها برای گشودن گرهی از کار مخاطبان و یا تسهیل فرآیند امتحان کردن محصولات و خدماتشان، کمک کنند.

در واقع یک اصل روانشناسی به نام “رابطه‌ی متقابل” پشت این موضوع وجود دارد و آن همزیستی مسالمت آمیز در همان شبکه اجتماعی است که در آن به فعالیت میپردازید. بعنوان مثال اگر در توییتر فعالیت میکنید سعی کنید با حساب های مشهور و قدرتمند در تعامل باشید و بعد از آنکه دنبال کننده حساب خود را به حدی استاندارد رساندید به سایرین ثابت کنید فقط به گرفتن پول بیشتر و فروش فکر نمیکنید و در برخی از حساسیت های اجتماعی و فرهنگی ( البته به شیوه ای مرتبط ) همانند آنها فعال هستید.

” فعالیت اجتماعی و فرهنگی در شبکه اجتماعی به کسب و کارتان اعتبار میبخشد “

۵) تاکید بیش از حد بر فروش ممکن است نفرت ایجاد کند

فروش اینترنتی در شبکه اجتماعی
فروش اینترنتی در شبکه اجتماعی

کاربران شبکه‌­های اجتماعی ، فروشندگی با چرب زبانی و اجبار را نمی­پسندند و در واقع بسیاری از آنها شبکه های مجازی را برای دور شدن از فضای تجارت و بحث­‌های مربوط به سود و زیان به کار می برند. بنابراین تاکید زیاد بر فروش محصولات یا خدماتتان سبب می­شود که مخاطبان شما را پس بزنند.

دوباره به این موضوع تاکید می­کنیم که شبکه های اجتماعی، دارای فضای اجتماعی هستند و بهترین روش برای فروش مناسب در این فضا، برقراری روابط دوستانه با کاربران و سپس در میان گذاشتن ایده های مربوط به کسب و کارتان است.

به صفحات خود در شبکه اجتماعی به چشم محلی برای انتشار تبلیغات کسب و کارتان نگاه نکنید. اگر قصد انتشار تبلیغات کسب و کارتان به شکل مستقیم دارید بهتر است در صفحات معتبر و مشهور که هزینه اینکار را دریافت میکنند اقدام به تبلیغ کنید. صفحات شما در شبکه اجتماعی تنها با یک روند و طی یک زمان مشخص قراراست بشکلی غیر مستقیم به تعداد مخاطبان شما اضافه کند و در نهایت درصدی از همین مخاطبان بوقت نیاز از خدمات و محصولات شما استفاده کنند.

در سازین بخوانید:  روش نوشتن رپورتاژ آگهی , چگونه رپورتاژ آگهی بنویسیم !؟

۶) عدم پاسخگویی به کامنت‌­ مخاطبان

اشتباهات شبکه اجتماعی
اشتباهات شبکه اجتماعی

جالب است که شرکت های زیادی اجتماعی بودن شبکه های اجتماعی را فراموش می­‌کنند!

زمانی که کاربری برای‌تان کامنتی ارسال می‌­کند باید به طور سریع و مناسب به آن پاسخ دهید زیرا زمانی که این تصور به وجود آید که شرکت شما حاضر به برقراری رابطه متقابل و پاسخگویی به مخاطبان نیست، رو به نابودی خواهید رفت و به عنوان شرکتی که تنها به تبلیغات خود می پردازد، شناخته خواهید شد. اگر برای مدیریت شبکه های اجتماعی خود مدیرانی دارید به آنها تاکید کنید حتما پاسخ نظرات و سوالات کاربران را در سریعترین زمان ممکن بدهند و اگر شما به تنهایی صفحه اجتماعی تان را مدیریت میکنید همانطور که قبلا گفتیم اینکار مستلزم اینست که شما وقت کافی داشته باشید و برای اینکار بهتر است یک یا دو شبکه اجتماعی متداول و محبوب را انتخاب کنید تا از نظرات کابران بسرعت مطلع شده و بتوانید در سریعترین زمان به کامنت ها پاسخی مناسب و نتیجه بخش دهید.

۷) عدم توجه کافی به فروش هم اشتباه است

همانطور که تبلیغ برای فروش مستقیم در شبکه اجتماعی اشتباه است , عدم توجه کافی به فروش از طریق شبکه های اجتماعی نیز اشتباه است. خوب است که شبکه های اجتماعی را به عنوان مکانی برای آگاه سازی مخاطبان از برندتان ببینید اما لازم است در مواقعی مناسب از اعتبار برندتان برای فروش استفاده کنید.
قبلا هم گفتیم شبکه اجتماعی محلی مناسب برای جذب مخاطبان هدف برای تبدیل آنها به مشتری بلقوه است. وقتی رسانه ای را در شبکه اجتماعی به ثبت میرسانیم بایستی محتوای تازه و متفاوت و جذاب هم برای انتشار داشته باشیم تا مخاطبان در هر سطح دانش و شخصیت و فرهنگی بتوانند با آن ارتباط برقرار کنند, گاهی طی کردن همین پروسه به دلیل محدود بودن زمان , دانش فنی و محدودیت منابع مالی موجب میشود تا کل وقت و انرژی ما صرف بالا بردن مخاطب شود و دیگر امکان ساخت و انتشار تبلیغات هدف برای هدایت مخاطبان به سمت خرید کالا یا خدمات را نخواهید داشت.
ترفندهایی حین فعالیت جدی کسب و کار در فضای مجازی وجود دارد که بدون اشاره مستقیم شما به فروش کالا یا خدماتتان میپردازید . البته برخی صفحات رسمی برای کسب و کارها هستند که بطور مستقیم تنها به کدهای تخفیف ,جشنواره ها , اعلام جوایز و … اطلاعاتی که در سایت یا سایر صفحات شبکه اجتماعی شان وجود ندارد اشاره میکند که این هم ترفندجالبی برای جذب مخاطبان است.

۸) عدم استفاده بهینه از دانش و اطلاعات موجود

کسب و کارهای کوچک، دانش زیادی در خصوص محصولات، خدمات، بازار و مخاطبان دارند و این دانش زمانی که در شبکه های اجتماعی به اشتراک گذاشته شود سبب جلب توجه مشتریان بالقوه زیادی می­‌گردد. زمانی یک کسب و کار کمپین فعالیت در شبکه های اجتماعی را به یک کارمند تازه وارد با اطلاعات محدود در خصوص بازاریابی بسپارد، نخواهد توانست این مشتریان بالقوه را جذب کند و با این کار فرصت موجود را به یک نقطه­ ضعف مبدل خواهد نمود. شخصی باید بازاریابی رسانه‌های اجتماعی شما را انجام دهد که اطلاعات فوق‌العاده‌ای در هر زمینه

۹) عدم تعیین معیارهای مناسب

آنالیز آنلاین کسب و کاربسیاری از کسب و کارهای کوچک که به تازگی در شبکه‌­های اجتماعی فعالیت خود را آغاز کرده‌­اند، ممکن است از میزان کارایی کمپین­‌های خود در شبکه های اجتماعی، بی اطلاع باشند. قطعاً نداشتن روش­‌هایی برای ارزیابی کارکرد شبکه­‌های اجتماعی سبب هدر رفت منابع و ناتوانی در افزایش کارایی آن‌ها خواهد شد.

در سازین بخوانید:  راز موفقیت دی جی کالا (Digikala)

برخی از معیارهای ارزیابی شامل میزان به اشتراک گذاری محتوای ارسالی از جانب شرکت شما در شبکه های اجتماعی، میزان ارجاع افراد از شبکه های اجتماعی به وب‌سایت شرکت شما و میزان تعاملات موجود بر حسب میزان کامنت­های ارسالی، میزان پیام­‌های مستقیم و سایر واکنش های قابل اندازه‌­گیری است. این معیارها، معیارهایی کامل و بی عیب نیستند اما می‌توانند در خصوص این‌که آیا کسب و کار شما راکد، در حال رشد و یا در حال افول است، تصویری قابل اعتماد را ارائه دهند.
تعداد بازدید از یک مطلب منتشر شده , تعداد لایک ها , تعداد نظراتی که مخاطبان شما ارسال میکنند در بازده های زمانی متفاوت به برنامه ریزی یا در ادامه دادن یک روش تبلیغاتی تاثیرگذار باشد. برای آگاهی از گزارش ها باید اطلاعات مدیر صفحه در شبکه اجتماعی مورد نظر از ابزار اندازه گیری , ربات های و برنامه های وابسته یا حتی سایت هاییکه به تهیه گزارش و آنالیز شبکه اجتماعی کسب و کار مورد نظر کمک میکند , کامل باشد.

۱۰) گذاشتن تخم مرغ‌های خیلی زیاد در سبد شبکه های اجتماعی (تخصیص بیش از حد نیروی انسانی و مالی به حوزه شبکه های اجتماعی)

کسب و کارهای موفق در شبکه اجتماعی فقط با حضور در توییتر یا اینستگرام یا فیس بوک و تگرام … به موفقیت نرسیده اند. اگر با مدیر کسب و کارهای بزرگ یا کوچک اندکی وقت بگذرانید خواهید دید مسیری را که طی نموده اند برای موفقیت و رونق کسب کارشان در بازاریابی آنلاین و تبلیغات آنلاین بوده و نه فقط حضور در شبکه اجتماعی , که البته دلیل روشنی هم دارد. طبق قانون تبلیغات اگر طرح , زمان و محل تبلیغات و فعالیت تجاری ایده آل باشد تنها ۵% بازده خواهد داشت و این به آن معناست که بعد مدتی ممکن است تبلیغات شبکه اجتماعی و فعالیت شما کاملا اصولی و با بازده باشد ولی مسلما به دلیل گستردگی رقبایتان و در دسترس بودن سایر ابزار توسط مشتریان بلقوه ممکن است دچار آسیب های مربوط به فروش پایین و سود کم شوید.

استفاده همزمان از ابزار بازاریابی و تبلیغات آنلاین مانند سایت فروش آنلاین , اپلیکیشن فروش محصولات , حضور قدرتمند رقبا در تمام بهترین شبکه های مجازی کشور محل فعالیت و … سایر موارد برای توسعه کسب و کار و البته حضور دائمی در بازار پر فراز و نشیب لازم است.

” از سایر ابزار فروش آنلاین , تبلیغات آنلاین و بازاریابی آنلاین غافل نباشید “

بازاریابی توسط شبکه‌­های اجتماعی برای کسب و کارهای کوچک واقعاً جذاب است چون موانع ورود به این حوزه تقریباً صفر، عضویت در این شبکه‌ها رایگان و مهم‌ترین سرمایه مورد نیاز، زمان است.

با این وجود برای درآمدزایی، ایجاد آگاهی از برند و کسب اعتبار، سایر روش‌­های بازاریابی اینترنتی ممکن است آسان­تر و زود بازده­تر باشند از جمله تبلیغات کلیکی , تبلیغات بازدیدی تلگرام و .. و یا بازاریابی ایمیلی و حتی سیستم های دیگر تبلیغات الکترونیک مثل ارسال پیامک انبوه , تبلیغ در سایت های پربازدید , و … بنابراین شرکت‌­های هوشمند مدام در پی آزمودن گزینه­‌های متفاوت هستند. بازاریابی با شبکه های اجتماعی می­‌تواند روشی مناسب و کارآمد برای کسب و کار شما باشد اما برای اطمینان از این موضوع باید مورد آزمون قرار گیرد. در نظر داشته باشید که یافتن بهترین گزینه­‌ها و مصرف بهینه بودجه، سبب کامیابی و رونق کسب و کار شما خواهد شد.

منبع : واحد بازاریابی اینترنتی سازین

پرسش یا نظری دارید؟ میتوانید در پایین همین مقاله مطرح کنید تادر اولین فرصت به آن پاسخ دهیم و یا با یک جستجوی ساده هشتگ #سازین در شبکه های اجتماعی مارا بیابید و همانجا با مدیران صفحات سازین در ارتباط باشید.