اشتباهات رایج در بازاریابی از طریق اینستاگرام

بازاریابی اینستاگرام | تبلیغات اینستاگرام

۸ اشتباه رایج در بازاریابی با اینستاگرام که باید از آن‌ها اجتناب کنید

امروزه اینستاگرام در بین افراد مشهور، افراد خلاق، هنرمندان، بازاریابان، نهادهای گوناگون و همچنین در بین عموم مردم با سلیقه­‌ها و علایق مختلف، جایگاه ویژه خود را پیدا کرده و از این رو محبوبیت به اشتراک‌گذاری تصاویر در این شبکه اجتماعی، امری است که با سرعت زیادی رو به افزایش است.

در این خصوص سوالی که مطرح می‌­شود این است که بازاریابان باید چه اقداماتی را برای موفقیت استراتژی­‌های بازاریابی خود در اینستاگرام انجام دهند. تنها وارد شبکه اینستاگرام شوند و تصاویر خود را به اشتراک بگذارند؟ خوب این تنها بخشی از ماجراست. تنها به اشتراک‌گذاری تصاویر کافی نیست و نمی­‌تواند سبب این شود که برند شما در بین میلیون­‌ها برند دیگر که روزانه با همین منظور در اینستاگرام فعالیت می کنند، سر بلند کند و در معرض توجه قرار گیرد.

در ادامه مطلب به بررسی ۸ اشتباه در خصوص بازاریابی با اینستاگرام می­‌پردازیم که برای دستیابی به اهداف‌تان باید از آن‌ها اجتناب کنید.

بازاریابی اینستاگرام | تبلیغات در اینستاگرام
بازاریابی اینستاگرام | تبلیغات در اینستاگرام

۱) قرار دادن تنظیمات حساب کاربری در حالت شخصی (Private)

این مورد، اشتباهی ساده اما مهم است. تنظیم تصاویر و ویدئوها در حالت شخصی برای حساب­‌های کاربری شخصی معنی دارد نه برای حساب­‌های کاربری شرکتی که فعالیت های بازاریابی خود را در بین عموم مردم توسعه می­‌دهند.

بازاریابی اینستاگرام
بازاریابی اینستاگرام

شما می­‌توانید در بین انبوهی از افراد و کسب و کارها که علاقه‌­مند به حوزه‌­ی کاری شما هستند، مطرح شوید و با تنظیم حساب کاربری‌تان در حالت شخصی تنها این‌گونه فرصت ها را محدود می کنید. بنابراین اطمینان حاصل کنید که تنظیمان حساب کاربری‌تان را در حالت عمومی (Public) قرار داده‌­اید تا بتوانید از فرصت جلب توجه در بین انبوه مخاطبان و مشتریان بالقوه، بهره‌­مند شوید.

۲) ارسال پست­‌ها و ویدئوها به صورت تصادفی و بدون هدف

ممکن است شما به ارسال تصاویر شخصی نظیر تصویر فنجان چای‌تان و یا مکانی که اخیراً از آن بازدید کرده‌­اید، علاقه‌­مند باشید اما در نظر بگیرید که شما با حساب کاربری شرکت در حال ارسال این تصاویر هستید، نه حساب شخصی!

با ارسال مداوم پست­‌هایی که ارتباطی با برند شما ندارد این احتمال وجود دارد که در ذهن افراد غیر حرف‌ه­ای جلوه کنید. البته این‌که هر از گاهی از سوژه‌­های شخصی نیز استفاده کنید، مشکل جدی ایجاد نمی کند به شرطی که بتوانید تعادل لازم را برقرار نمایید و از تکرار بیهوده این موارد بپرهیزید.

بازاریابی صفحه اینستاگرام
بازاریابی صفحه اینستاگرام

۳) ارسال تصاویری که کیفیت پایینی دارند

به عنوان یک کسب و کار لازم است که شما تا جای ممکن حرف‌ه­ای جلوه کنید. چشم انداز برند شما به اندازه کیفیت برندتان مهم است و مورد قضاوت مخاطبان قرار می­‌گیرد. کیفیت تصاویر و ویدئوهای‌تان، پیام­‌هایی را در خصوص کیفیت محصول یا خدمات شما به افراد ارسال می‌­کند که این پیام ها در شکل گیری دیدگاه کلی آن‌ها نسبت به برندتان تاثیرگذار است. بدین منظور اطمینان حاصل کنید که اندازه تصاویر شما دو برابر اندازه توصیه شده (تقریباً ۱۲۸۰ در ۱۲۸۰پیکسل) باشد تا پس از ارسال، تصاویر با کیفیت بالا ظاهر شوند. هم‌چنین هنگام برش تصاویر در سایز دلخواه، دقت کنید که آنها به خوبی تنظیم شوند تا از برش‌­های نامناسب جلوگیری شود.

تبلیغات صفحات اینستاگرام | بازاریابی اینستاگرام
تبلیغات صفحات اینستاگرام | بازاریابی اینستاگرام

 

۴) استفاده نامناسب از هشتگ­‌ها و یا عدم استفاده از آن‌ها

استفاده مناسب از هشتگ به چه معناست؟

  • پیش از هرچیز، هشتگ شما باید قابل جستجو باشد.

  • هشتگ­‌ها باید به تعداد محدود و مرتبط با موضوع باشند چرا که هشتگ­‌های فراوان و غیر مرتبط برای مخاطبان بسیار آزار دهنده هستند.

بنابراین دقت کنید که از هشتگ­‌های محبوب و مرتبط با موضوع مورد نظرتان استفاده کنید و در استفاده از هشتگ­‌ها زیاده­‌روی نکنید. البته عدم استفاده از هشتگ­‌ها، اشتباه دیگری است که امکان دارد برخی از برندها مرتکب آن شوند.

بازاریابی شبکه اجتماعی اینستاگرام
بازاریابی شبکه اجتماعی اینستاگرام

 

استفاده از هشتگ­‌ها امکان دستیابی به سایر افراد در خصوص موضوع مورد نظر شما را به طور وسیعی فراهم می­‌نماید. در واقع هشتگ‌­ها مانند دروازه‌­هایی هستند که مخاطبان و مشتریان بالقوه زیادی را به سوی مطالب شما راهنمایی می­‌کنند.

۵) ارسال نکردن پست­‌ها به صورت مداوم و مرتب

نمودار فوق حاکی از آن است که رمز موفقیت برندهای برتر، فعالیت مداوم آنهاست. ارسال پست در شبکه های اجتماعی، وبلاگ­‌ها و یا یا سایر رسانه­‌ها باید به صورت مداوم و پیوسته صورت گیرد چون زمانی که مطالب را به صورت مداوم و منظم ارسال می­کنید، برای مخاطبان قابل پیش‌­بینی خواهید بود و طرفداران شما این حالت را دوست دارند.

بازاریابی اینستاگرام
بازاریابی اینستاگرام

 

نکته‌­ای دیگری که باید به خاطر داشته باشید این است که در ارسال مداوم پست­‌ها، تعداد بهینه مهم است و ارسال بیش از حد تصاویر ایده خوبی نیست چرا که ممکن است برای مخاطبان ایجاد مزاحمت کند.

۶) دنبال نکردن دنبال کننده­‌ها (فالو نکردن فالورها)

استراتژی­‌های هوشمندانه بازاریابی همیشه در پی شناخت هرچه بیشتر مخاطبان هستند.

بازاریابی آنلاین برای صفحات اینستاگرام
بازاریابی آنلاین برای صفحات اینستاگرام

 

زمانی که افراد شما را فالو می‌­کنند حداقل کاری که می‌­توانید انجام دهید این است که شما نیز آنها را فالو کنید. البته مجبور به ارسال کامنت و گفتگو با آنها در حساب کاربری شخصیشان نیستید اما با فالو کردن آنها امکان آشنایی بیشتر و درک علایق‌شان را پیدا می­‌کنید و در آینده بهتر می­‌توانید توجه آنها را جلب کرده و خواسته های‌شان را برآورده کنید.

۷) غلط های املایی و گرامری

این اشتباه، آسان­‌ترین روش برای نشان دادن غیر حرفه‌­ای بودن‌تان است. غلط های املایی و گرامری فوراً نظر خواننده را به خود جلب می­‌کنند، هم‌چنین ممکن است افراد این موارد را با دیگران به اشتراک بگذارند و به این ترتیب اشتباه شما خبر ساز شود.

۸) عدم برقراری ارتباط متقابل با مخاطبان

داشتن تعامل مناسب با مخاطبان، مورد مهمی است که تمامی افراد فعال در حوزه بازاریابی آنلاین باید توجه ویژه ای به آن داشته باشند چرا که بهترین راه برای جلب نظر مخاطبان، پاسخگویی شایسته و برقراری رابطه متقابل با آنهاست.

بازاریابی اینستاگرام
بازاریابی اینستاگرام

 

زمانی که مخاطبان شما کامنت یا سوالی را در خصوص پست‌­های‌تان ارسال می‌­کنند، دقت کنید که حتماً به طور مناسبی به آن‌ها پاسخ دهید.

همواره خطاهایی را که ممکن است در بازاریابی با اینستاگرام روی دهند، مدنظر داشته باشید و با اجتناب از آن‌ها کارایی خود را به میزان قابل توجهی افزایش دهید. گاهی اوقات کوچکترین و ساده‌­ترین خطا ممکن است سبب تخریب تصویر شما در ذهن مخاطبان و در نتیجه سبب کاهش طرفداران و مشتریان‌تان گردد.

 

در سازین بخوانید:  راز موفقیت تبلیغات اینستگرامی ( 10 نکته مهم در تبلیغات اینستاگرامی )

نتیجه گیری درباره بازاریابی اینستاگرام

در اینستاگرام ابزار کمکی هستند که میتوانند در تبلیغات صفحه اینستاگرام شما و همچنین بازاریابی صحیح پیج اینستاگرام شما موثر باشند. بطور مثال استفاده از ربات های ارسال پست های زماندار و یا استخدام مدیر با تجربه صفحات اینستاگرامی میتواند راه گشا باشد. تداوم حفظ کیفیت تصاویر , هماهنگی صفحه اینستاگرام و رعایت استانداردهای مربوط به محتواییکه در اینستاگرام انتشار میدهید بسیار مهم و تاثیرگذار است. از معرفی صفحه اینستاگرام خود به جستجوگرها غافل نشوید.
اینکه فقط نام صفحه شما در جستجوگرها دیده شود زیاد مهم نیست , نکته اصلی و مهم استفاده امکان ساخت صفحات یا آگهی های تبلیغاتی در سایت ها و وبلاگ های گوناگون با هدف انتشار لینک صفحه شماست به گونه ای که حتی اگر واژه ای کلیدی در جستجوگرها توسط کاربران سرچ شد , صفحه شما در فهرست بالای نتایج جستجوگرها دیده شود. برای ثبت صفحه اینستاگرام خود و استفاده از سرویس رپورتاژ آگهی اینترنتی با هدف معرفی مداوم و دائمی پیج اینستاگرامی خود اقدام کنید.

 

 

تهیه و انتشار : دپارتمان تبلیغات شبکه اجتماعی