آموزش ویکی پدیا

آموزش ویکی پدیا | آموزش ساخت صفحه در ویکی پدیا

آموزش ویکی پدیا , روش ساخت صفحه در ویکی پدیا !

آموزش ویکی پدیا ,  ویکی پدیا بزرگترین دانشنامه آزاد و آنلاین جهان است. این دانشنامه که سال هاست از تاسیس آن می‌گذرد یکی از مهم‌ترین منابع اطلاعاتی اینترنت به شمار می‌آید. هر کسی در هر جایی می‌تواند صفحات ویکیپدیا را ویرایش کند و صفحات جدید ایجاد کند. در مقاله آموزش ویکی پدیا سعی کرده ام تمام کلیات و برخی از جزئیات را با عنوان آموزش ویکی پدیا به شکل گام به گام توضیح دهم , برای خواندن عناوین مقاله کافیست روی فهرست زیر کلیک کنید.

 

در آموزش ویکی پدیا خواهید خواند :

۱- ویکی پدیا چیست ؟

۲- تعاریف و واژه ها در ویکی پدیا چه معانی دارد ؟

۳- چطور در یک ویکی پدیا یک صفحه بسازیم ؟

۴- سه روش برای نوشتن مقاله در ویکی پدیا

۴- تاثیر ویکی پدیا روی سئو , بهینه سازی سایت و رتبه سایت چیست ؟

۵- روش ثبت لینک سایت در ویکی پدیا چیست ؟

سئو | wikipedia-seo-webdesign
wikipedia چیست و چه کار میکند ؟

 

این دانشنامه قوانینی دارد و توسط گروه ناظرین کنترل می‌شود نا مطالب اشتباه و ویرایش‌های غلط رخ ندهد. ویکیپدیا به چندین زبان دنیا فعالیت می‌کند و بخش فارسی آن در سال ۲۰۰۴ به راه افتاد.

از آنجایی که ویکیپدیا یک پروژه مشارکتی است و توسط کاربران خود اداره می‌شود بهتر است برای توسعه این دانشنامه به زبان فارسی، نحوه کار با آن را یاد بگیریم و اطلاعات اشتباه آن را تصحیح کنید.

 

شاید بپرسید اگر هر کسی بتواند ویکی پدیا را ویرایش کند , پس ویکی پدیا چطور از خطر نابودی حفظ می‌شود؟

اصل همین است. به همان نسبت که یک خراب کار می‌تواند صفحات را ویرایش کند، کاربرانی که خواستار نشر اطلاعات صحیح هستند هم می‌توانند این کار را انجام دهند. پس مطالب اشتباه به سرعت حذف می‌شود.

در عین حال ویکی بخشی دارد به نام “تغییرات اخیر” که توسط کاربران ثابت و ناظران رصد می‌شود و تغییرات نامطلوب توسط آنها حذف می‌شود.

تمام تغییراتی که در صفحات اعمال می‌شود به عنوان پیشینه آن صفحه ذخیره می‌شود. در واقع اگر یک صفحه ۳ بار ویرایش شود، تمام آن ویرایش‌ها ذخیره شده و به خواننده کمک می‌کند تا از مطالب اولیه اطلاع پیدا کند.

ویکی‌پدیای فارسی نزدیک به ۳۱۶۰۰۰ مقاله دارد و این رقم در برابر تعداد مقالات انگلیسی که نزدیک به ۶۵۰۰۰۰۰ مقاله است رقم ناچیزی است. مقالات ویکیپدیا در سال ۲۰۱۰ رشد نمایی داشته است و کاربران اینترنت ویکی را به عنوان یکی از بهترین منابع خود برگزیده‌اند.

 

اصطلاحات پدیای فارسی را یاد بگیرید :

پیوند به بیرون: پیوند به صفحات وب غیر از صفحات ویکی‌پدیا.

تراگنجانش: آوردن نام صفحه یا الگو میان {{}} که باعث می‌شود محتوایش در صفحه مقصد نمایش داده شود بی آنکه در آنجا کپی شود.

جستارهای وابسته: فهرست کوچکی از مقاله‌های دیگر ویکی‌پدیای فارسی که موضوعشان با موضوع مقاله مورد بازدید ارتباط دارد. این فهرست در پایین صفحات مقاله‌ها می‌آید.

زیرعنوان: به تیتر بخش‌های کوچکتر درون هر مقاله گفته می‌شود. به خود این بخش‌ها هم می‌توان زیرعنوان اطلاق کرد.

سه‌برگردان: کاربرانی که در مدت ۲۴ ساعت بیش از سه بار مطلبی را در مقاله‌ای واگردانی کنند شامل تنبیه قطع دسترسی احتمالی از سوی مدیران می‌شوند. به این حالت، قانون سه‌برگردان گفته می‌شود.

فاصله مجازی: نیم‌فاصله کوچکی که دو واژه یا اجزاء یک واژه را کنار هم قرار می‌دهد مثل: فاصله میان زیست و شناسی در «زیست‌شناسی».

صفحه تمرین: جایی است که تازه‌کاران ورزیده می‌شوند و پیش کسوت‌ها آزمایش می‌کنند.

مدیاویکی: نرم‌افزار گرداننده ویکی‌پدیا و پروژه‌های خواهر آن و همچنین چند پروژه نامرتبط با ویکی‌مدیا.

واگردانی: به برگرداندن نسخه پیشین یک مقاله گفته می‌شود.

ویرایش‌شمار: صفحه شمارنده تعداد ویرایش‌های انجام‌شده توسط کاربران ویکی‌پدیا به این نشانی.

ویکی‌نویس: به نویسندگان نوشتارهای ویکی پدیا می‌گویند.

 

آموزش گام به گام ویکی پدیا | شیوه مقاله نویسی در ویکی پدیا
آموزش گام به گام ویکی پدیا | شیوه مقاله نویسی در ویکی پدیا

ایجاد صفحه و نوشتن :

ثبت نام در ویکی پدیا مانند هر سایت دیگری است . در واقع در سایت های معتبری مانند ویکی پدیا توصیه میشود اطلاعات دقیقی از خودتان را حین ثبت نام وارد کنید. ثبت نام به معنای داشتن صفحه نیست! بلکه تنها به شما به عنوان یک کاربر مبتدی ویکی پدیای فارسی اجازه میدهد تا تجربیات ویکی نویسی خود را آغاز کنید. کاربران مبتدی , متوسط و حرفه ای در ویکی پدیا با توجه به تعداد ویرایش های موفق , صحت محتوای تولید شده و البته تعداد مقالات انتشار داده شده سنجیده میشود .

ایجاد صفحه در ویکی پدیا در واقع همان نوشتن مقاله و تولید یک محتوای منحصربفرد و غیر تکراری است . برای نوشتن مقاله در ویکی پدیا سه شیوه معرفی شده که شیوه اول به نوعی خودآموز هم هست , چراکه مرحله به مرحله شما را به سمت ویکی نویسی پیش می برد و در هر مرحله به شما توضیح میدهد باید جه عنوان و چه محتوایی را وارد کنید

دو شیوه بعدی برای ویکی نویسان حرفه ای توصیه میشود که مرحله اول را به پایان رساندند و به یک مقاله نویس حرفه ای در سایت ویکی پدیا تبدیل شده اند :

۱) روش ساده برای ایجاد مقاله در ویکی پدیای فارسی 

روش اول : یک روش بسیار ساده و راحت برای ایجاد یک مقاله جدید در ویکی پدیا بدون هیچگونه نیاز به کدنویسی و کارهای فنی استفاده از ویزارد است: http://en.wikipedia.org/wiki/Wikipedia:Article_wizard

مخصوصا دوستانی که در ویکی پدیا تجربه ندارند میتوانند با استفاده از این ویزارد بصورت مرحله مرحله به سوالات آن در مورد نوع مقاله جواب دهند و نهایتا مقاله خود را بنویسند. خوبی دیگر آن هم یادآوری قوانین ویکی پدیا بصورت نکات در حین مراحل است.

 

( ویکی نویسی )

سایت ویکی پدیا یکی از قدرتمندترین دانشنامه های آزاد اینترنتی است . البته نه بخاطر آزاد بودنش بلکه بخاطر درصد کم خطایی که در محتوای ویکی پدیا به اثبات رسیده . در واقع دو اتفاق مهم در ویکی پدیا می افتد . اول آنکه کپی رایت و قانون مالکیت اولیه محتوا ( متن , فیلم و عکس ) در این دانشنامه بسیار اهمیت دارد و دوم اینکه در ویکی پدیا کاربرانی که اطلاعات غلط و اشتباهی را داشته باشند , بسرعت توسط کاربران ویکی پدیا که قصدشان صحت محتوا و اطلاعات است شناسایی و گزارش هایی به ویکی پدیا ارسال میکنند که در صورت بررسی و تایید موجب مسدود شدن حساب ویکی پدیا و در واقع جریمه شدن کاربر ویکی نویس مجرم میشود.

ویکی پدیا قدرتمندترین سایت جهان شده به خاطر میل کاربران و فرهنگ های مختلف جهان که میل به راستگویی دارند و نه میل به دروغ گویی و از همین روست که ساخت صفحه و نوشتن مقاله و یا درج لینک در ویکی پدیا سخت گیری های خاص خودش را دارد.

 

۲) نوشتن مقاله در ویکی پدیا

روش دوم : در این مطلب نحوه نوشتن مقاله در ویکی پدیا  آموزش داده میشود:

قبل از ایجاد مقاله لازم است که با سیاست های اصلی ویکی پدیا آشنا باشید. که این سیاستها به طور خلاصه عبارتند از:

  1. خنثی بودن دیدگاه (Neutral point of view ) – به این معنی که نویسنده مقاله نباید نظرات شخصی خود را در مقاله اعمال کند (مثلا طرفداری، تعریف و تمجید و یا بدگویی از شخص یا هر مورد خاصی)

  2. تایید شوندگی مطالب (Verifiability)- به این معنی که کلیه مطالبی که قرار است در مقاله ارایه شوند، باید به یک منبع معتبر از نظر ویکی پدیا ارجاع داده شود (انشاءالله در مورد منابع معتبر در مقالات بعد صحبت خواهد شد.)

  3. نداشتن تحقیق از خود (No original research)- به این معنی که در مقاله نباید دیگاه خود یا تحلیل خود از یک موضوع را بیان کنید. در واقع، شما حتی اگر یک دانشمند مطرح هم باشید باید مطالب خود را به مقالاتتان ارجاع دهید.

حال فرض میکنیم که کاربر تمامی موارد بالا را در نظر گرفته است و منابع معتبری برای مقاله خود پیدا کرده است. در این مرحله پیشنهاد میشود ابتدا عنوان مورد نظر خود را جستجو کنید تا مطمئن شوید مقاله ای با این نام وجود ندارد.

به منظور نوشتن مقاله چند روش مختلف وحود دارد:

  1.  استفاده از Article Wizard

  2.  ایجاد مقاله به صورت مستقیم

  3. ایجاد مقاله در زیر صفحه  کاربری و سپس انتقال آن مقاله به فضای اصلی

روش اول) برای ایجاد اولین مقاله توصیه می‌شود که از روش اول استفاده شود، چرا که در این روش کاربر مرحله به مرحله با مراحل و شرایط ساخت مقاله آشنا می‌شود. در صورت استفاده از این روش، ویکی پدیا در نهایت از کاربر میپرسد که آیا قصد دارد به طور مستقیم مقاله اش را در فضای اصلی قرار دهد یا می خواهد مقاله را در صف انتظار برای مرور قرار دهد. در صورتی که مقاله در صف انتظار قرار داده شود، مدت زمان زیادی طول خواهد کشید تا مقاله مرور شود (توسط یک کاربر رده بالا) و به فضای اصلی منتقل شود. لذا توصیه میشود در صورتی که از مقاله خود مطمئن هستید آن را مستقیما در فضای اصلی قرار دهید.

 

روش دوم) در این روش کافی است عنوان مورد نظرتان را در ویکی پدیا جستجو کنید. در صورتی که مقاله‌ای با این نام وجود نداشته باشد، خود ویکی پدیا به شما پیشنهاد می دهد که مقاله ای با عبارت جستجو شده بسازید (شکل ۱). کافی است کاربر بر لینک قرمز رنگ کلیک کند تا به فضای ساخت مقاله منتقل شود. توجه داشته باشید که در این روش، چنانچه دکمه ذخیره را فشار دهید، مقاله شما در فضای اصلی ذخیره شده و همه میتوانند آن را ویرایش کنند. پس توصیه میشود در صورتی که فکر میکنید فرآیند ساخت مقاله طول میکشد از این روش استفاده نکنید.

 

آموزش ویکی پدیای فارسی
آموزش ویکی پدیای فارسی

 

۳) روش سوم : نوشتن مقاله در ویکی پدیا که شیوه ای حرفه ای در ویکی نویسی است

در این مطلب روش سوم نوشتن مقاله در ویکی پدیا توضیح داده خواهد شد. در این روش کاربر می بایست یک زیرصفحه در صفحه کاربری خود ایجاد کند. نام صفحه کاربری هر شخص در ویکی پدیا به صورت زیر است: User:Wikipedia name برای مثال شخصی که نام کاربری Soldierرا برای خود انتخاب کرده است، نام صفحه کاربری او User:Soldier خواهد بود. به منظور ایجاد یک زیر صفحه کافیست بعد از این نام، یک / (اسلش) قرار داده و سپس نام مقاله مورد نظر اضافه شود و این عبارت در قسمت کادر جستجو (search box) که در بالا و سمت راست صفحه است چسبانده شده و جستجو انجام شود. برای مثال اگر بخواهید مقاله ای با عنوان Tree بسازید، باید عبارت User:Soldier/Tree را جستجو کنید. به محض جستجو کردن این عبارت، کاربر به صفحه ای ارجاع داده می شود که چند نکته در مورد زیرصفحه به کاربر تذکر داده می شود و دکمه ای برای ساخت صفحه (create) در آن وجود دارد (شکل زیر):

آموزش ویکی پدیای فارسی
آموزش ویکی پدیا فارسی

 

با کلیک کردن بر دکمه create، کادری جهت ایجاد مقاله باز می گردد. کاربر میتواند مقاله اش را در این کادر بنویسد. خوبی این روش در این است که کاربر میتواند به تعداد دفعات دلخواه صفحه را ویرایش کند و در زمان مناسب آن را به صفحه اصلی منتقل کند. برای اینکه به کاربران دیگر نشان دهید این صفحه یک صفحه پیش نویس است و هنوز تکمیل نشده است میتوانید این کد را در بالای صفحه ویرایش مقاله قرار دهید: {{Userspace draft}} با قرار دادن این کد یک قالب به این شکل در بالای صفحه مقاله قرار خواهد گرفت:

 

آموزش ویکی پدیای فارسی
آموزش ویکی پدیا

 

برای انتقال مقاله موجود در زیرصفحه (در واقع انتقال کل زیر صفحه) کافی است بر دکمه move بالا و سمت راست کادر نوشتن مقاله کلیک شود.

 

آموزش ویکی پدیای فارسی
آموزش ویکی پدیا | روش ویکی نویسی

 

در این صورت کاربر به صفحه شکل زیر ارجاع داده میشود.

 

آموزش ویکی پدیای فارسی
آموزش ویکی پدیا | روش ویکی نویسی

 

برای انتقال صفحه، زبانه مقابل To new title را به حالت Article تغییر داده و در کادر بعد کلمه Tree نوشته شود (همانند شکل زیر).

 

آموزش ویکی نویسی | شیوه نوشتن مقاله در ویکی پدیا
آموزش ویکی پدیا | روش ویکی نویسی

 

بعد از کلیک کردن روی دکمه Move page، مقاله Tree در فضای اصلی ویکی پدیا و در دسترس همه  قرار میگیرد.

 

تاثیر ویکی پدیا روی سئو سایت | آموزش ویکی پدیا
تاثیر ویکی پدیا روی سئو سایت | آموزش ویکی پدیا و نقش آن روی افزایش رتبه سایت و بازاریابی محتوا بسیار با اهمیت است

 


هرشخصی حتی یک‌ بار از گوگل برای جستجو مطالب خود استفاده کرده باشد، حتماً سایت ویکی پدیا را مشاهده و از آن استفاده نموده است. تقریباً در بیشتر کلماتی که شما جستجو می‌کنید، اولین سایتی که اکثرا در صفحه اول موتورهای جستجو قرار می‌گیرد، ویکی پیدا است؛ اما سؤال اصلی اینجاست که سئو ویکی پدیا به چه صورت است که در هر کلمه کلیدی که مورد جستجو قرار می‌گیرد، رتبه اول است؟

چرا سئو ویکی پدیا اول است ؟ چرا تاثیر سئو ویکی پدیا از صدها سایت بیشتر است ؟

۱٫ اساس کار ویکی پدیا محتوا است. 

گوگل به سایت‌هایی که محتوای ارگانیک و بر اساس اصول سئو قرار می‌دهند، اهمیت زیادی می‌دهد. ویکی پدیا سعی کرده است که به‌عنوان یک سایت مرجع، اطلاعات دقیق و به‌روزی را از هر مطلبی قرار دهد. سایت‌های زیادی وجود دارند که از مطالب این سایت کپی کرده و در بخش مقالات خود قرار داده‌اند. نشر محتوای یونیک و با اصول سئو ، باعث افزایش سئو ویکی پدیا شده است.

همان‌طور که می‌دانید گوگل به مسئله تولید محتوا اهمیت زیادی می‌دهد. سعی کنید با تولید و نشر محتوای یونیک، رتبه سایت خود را مانند سئو ویکی پدیا افزایش دهید.

۲٫ ایجاد صفحات برای هر شرکت یا شخص

ازآنجا که سئو ویکی پدیا نسبت به بقیه بالا است، بسیاری از شرکت‌ها سعی کرده‌اند که یک صفحه شخصی در این سایت ایجاد کنند و به معرفی و چشم‌اندازهای کسب‌وکار خود بپردازند و بعد به تبلیغ آن از طریق قرار دادن لینک در سایت خود شوند.

۳٫

در مقالات دیگر مربوط به آموزش ویکی پدیا ,  بطور کامل ترفندها و روشهای درج لینک در ویکی پدیا را می آموزیم ولی بطور مختصر بهتر است بدانید گوگل به سایت‌هایی که بک لینک خارجی زیادی دریافت می‌کنند، اهمیت می‌دهند. ویکی پدیا ازآنجاکه یک سایت مرجع است و در تمامی موارد کلی اطلاعات جامع و کاملی دارد، بسیاری از شرکت سعی می‌کنند که در کلمات کلیدی خاصی از روی انکرتکست به این سایت لینک دهند. این مسئله باعث افزایش بک لینک و درنتیجه افزایش سئو ویکی پدیا شده است.

 

لازم است بدانید تفاوتی که ویکی پدیا و سایت های مشابه ویکی پدیا با وب سایت های معمولی که تبادل لینک و بک لینک انجام میدهند در سختگیری زیاد برای تولید محتوای منحصربفرد است . یعنی ویکی پدیا برای هر کسی امکان انتشار لینک را فراهم نکرده و اگر شما متن عادی و معمولی را که در سایت های فارسی یا حتی برخی فروم ها منتشر میکنید و چندین بار به سایت خود لینک میدهید را در ویکی پدیا انتشار دهید و نسبت به انتشار آن در این دانشنامه اصرار کنید , شک نکنید اکانت شما در ویکی پدیا مسدود خواهد شد. اسپم نویسی و تبلیغ ناخواسته در تمام سایت ها و رسانه های معتبر دنیا جرم اینترنتی محسوب میشود و ویکی پدیا هم از این قاعده مستثنی نیست . مقالات سئو سازین را دنبال کنید تا به روشهای اصولی درج لینک در ویکی پدیا پی ببرید.

 

سخن پایانی ؛ آموزش ویکی پدیا , دانشنامه آزاد اینترنتی

دلیل آنکه به معرفی سایت ویکی پدیا پرداختیم مسلما ایده خلاقانه موسسان ویکی پدیا در تولید محتوا بوده که این سایت را به بهترین سایت جهان تبدیل کرده و در تقریبا در تمام کشورهای دنیا هیچ واژه کلیدی نیست که شما جستجو کنید و در نتایج جستجو لینک هایی از سایت ویکی پدیا را مشاهده نکنید. امروزه ویکی نویسی به یک تخصص تبدیل شده است . یعنی افرادی هستند که به دلیل ویرایش صحیح مقالات سایرین , فعالیت مداوم در تدوین و تمرین مقاله نویسی در ویکی پدیا و البته در نهایت نوشتن تعداد زیادی مقاله در ویکی پدیا اعتبار زیادی کسب کرده اند و کسب درآمد شان از راه نوشتن مقالات حرفه ای در مورد کسب و کارهای اینترنتی و استارت آپ ها است .

برخی از کارشناسان بازاریابی اینترنتی با تجربه در سئو سایت بر این باورند ساخت یک صفحه در ویکی پدیا و درج لینک یک سایت در حال بهینه سازی در این سایت قدرتمند و پر بازدید ارزشی معادل درج لینک در هزاران سایت با رتبه بالاتر از ۲۰هزار در الکسا دارد . همین جمله اهمیت ویکی پدیا در سئو سایت و البته بازاریابی محتوا را نشان میدهد. پس یا خودتان یک ویکی نویس حرفه ای شوید یا هرچه زودتر یک ویکی نویس حرفه ای استخدام کنید.

از شما سپاسگزاریم که تا پایان مقاله را مطالعه کردید 🙂 , اگر نظری درباره این مقاله دارید از طریق بخش درج نظرات ما را در جریان بگذارید . برای استفاده از سرویس های شتاب دهنده سئو , تبلیغات اینترنتی و تبلیغات در شبکه های اجتماعی از لینک روی کلمات استفاده کنید یا با مشاورین سازین تماس حاصل نمایید.

 

 

 

 

 

تهیه و انتشار : دپارتمان تبلیغات و بازاریابی اینترنتی

در سازین بخوانید:  سفارش اینترنتی ترجمه , سفارش اینترنتی تایپ ، نیک‌نویس

2دیدگاه در “آموزش ویکی پدیا

  1. مقاله انگلیسی من راجع به یک معمار داخلی که چندین جایزه داره حذف شده به دلیل عدم سرشناسی
    باید چه کاری انجام بدم؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *